Turistet shqiptare mbesin “me duar në xhepa”, iu vidhen 45 mijë euro bizhuteri dhe pasaportat

Edhe pse forcat e policisë greke kanë rritur numrin e tyre të punonjësve bandat e hajdutëve vazhdojnë aktivitetin e tyre në ishullin grek.

Viktimat e tyre këtë herë ishin tre turistë shqiptarë që kishin ardhur në Mykonos për të kaluar pushimet.

Ata kishin rezervuar një suitë në një hotel luksoz në zonën e Plindrit, ku persona të panjohur kanë hynë në dhomën e tyre nga dera e ballkonit duke përdorur një trapan.

Sipas policisë njërës nga turistet shqiptare i kanë vjedhur bizhuteri floriri me vlerë totale 17100 euro, pasaportën dhe patentën e drejtimit të automjetit.

Të motrës i janë marrë sende dhe bizhuteri me vlerë 18400 euro, si dhe pasaporta.

Ndvrsa të dashurit i kanë vjedhur sende dhe bizhuteri me vlerë 10 mijë euro si dhe pasaportën.

Policia greke thekson dhe kujton se pasaportat e marra nga hajdutët nga turistët përfundojnë në tregun e zi, të blera nga rrjetet e kontrabandës së emigrantëve dhe t’u rishiten migrantëve

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *