Arti në zi, ndahet nga jeta aktorja e njohur (EMRI+FOTO)

Aktorja dhe këngëtarja Nichelle Nichols, e njohur për portretizimin e saj novator të toger Nyota Uhura në “Star Trek: The Original Series”, ka nderuar jetë në moshën 89-vjeçare, sipas një deklarate nga djali i saj, Kyle Johnson.

“Mbrëmë, nëna ime, Nichelle Nichols, për shkaqe natyrore, ndërroi jetë. Megjithatë, drita e saj, si galaktikat e lashta që po shihen për herë të parë, do të mbetet për ne dhe brezat e ardhshëm për ta shijuar, mësuar dhe marrë frymëzim. ”, tha Johnson në një deklaratë të shpërndarë në faqen zyrtare të Nichols të dielën. “Jeta e saj ishte një jetë e jetuar mirë dhe si e tillë një model për të gjithë ne”.

Nichols vdiq nga shkaqe natyrore, tha ai.

Nichols portretizoi oficeren e komunikimit Lt. Nyota Uhura në serialin televiziv “Star Trek” dhe shumë nga pjesët e tij filmike.

Kinematografia në zi! Ndërron jetë aktorja e njohur, bëri
Kur “Star Trek” filloi në 1966, Nichols ishte një gjë e rrallë televizive: një grua e zezë në një rol të dukshëm në një seri televizive në kohën kryesore. Kishte pasur gra afrikano-amerikane në TV më parë, por ato shpesh luanin punëtore shtëpiake dhe kishin role të vogla; Uhura e Nichols ishte një pjesë e ekuipazhit multikulturor “Star Trek”.

Rev. Martin Luther King Jr. e quajti atë “rolin e parë jostereotip të portretizuar nga një grua e zezë në historinë e televizionit”.

Nichols është e njohur gjerësisht për pjesëmarrjen në një nga puthjet e para ndërracore në televizionin amerikan, kur personazhi i saj puthi James T. Kirk, i portretizuar nga aktori kanadez i bardhë, William Shatner. Në një intervistë me CNN në vitin 2014 , Nichols tha se skena e puthjes “ndryshoi televizionin përgjithmonë, dhe gjithashtu ndryshoi mënyrën se si njerëzit e shikonin njëri-tjetrin”.

Pas tre sezoneve të “Trek”, Nichols iu përkushtua programit hapësinor. Ajo ndihmoi NASA-n për ta bërë agjencinë më të larmishme, duke ndihmuar në rekrutimin e astronautëve Sally Ride, Judith Resnik dhe Guion Bluford, ndër të tjera.

Miku i saj George Takei, postoi një homazhe prekëse për yllin e tij.

“Do të kem më shumë për të thënë për të pashoqin, të pakrahasueshmen Nichelle Nichols, e cila e ndau urën me ne si Toger Uhura e USS Enterprise dhe që ndërroi jetë sot në moshën 89-vjeçare”, shkroi Takei në Twitter. “Sot, zemra ime është e rënduar, sytë e mi shkëlqejnë si yjet midis jush, mikja ime më e dashur”.

“Ne jetuam gjatë dhe përparuam së bashku,” shtoi ai me një foto të çiftit duke bërë përshëndetjen ikonë të Vulcanit.

Muzeu Kombëtar i Ajrit dhe Hapësirës e quajti Nichols “një frymëzim për shumë njerëz, jo vetëm për punën e saj novator në Star Trek, por edhe përmes punës së saj me NASA për të rekrutuar gra dhe njerëz me ngjyrë për të aplikuar për t’u bërë astronautë” në Twitter.

Stacey Abrams, kandidatja demokrate për guvernator në Gjeorgji, postoi gjithashtu një homazh për aktoren. “Godspeed për Nichelle Nichols, kampione, luftëtare dhe aktore e jashtëzakonshme”, shkroi Abrams në Tëitter së bashku me një foto të saj me Nichols .

“Mirësia dhe trimëria e saj ndriçuan rrugën për shumë njerëz. Qoftë ajo përgjithmonë midis yjeve.”

Nichols lindi Grace Dell Nichols pranë Çikagos në vitin 1932. (E pakënaqur me Grace, ajo mori emrin Nichelle kur ishte adoleshente.) Gjyshi i saj ishte një jugor i bardhë që u martua me një grua të zezë, duke shkaktuar një përçarje në familjen e tij.

E bekuar me një gamë vokale me katër oktavë, Nichols po performonte në klubet lokale në kohën kur ishte 14 vjeç. Ndër interpretuesit që takoi ishte Duke Ellington, i cili më vonë e mori në turne. Ajo gjithashtu punoi gjerësisht në klubet e Çikagos dhe në teatër.

Ajo u transferua në Los Anxhelos në fillim të viteve ’60 dhe mori një rol në një serial të Gene Roddenberry, “The Lieutenant”. Një numër veteranësh të “Star Trek”, duke përfshirë Leonard Nimoy, Walter Koenig dhe Majel Barrett, kanë punuar gjithashtu në shfaqje.

Kur Roddenberry po krijonte “Trek”, atij iu kujtua Nichols. Ajo ishte në Evropë kur mori telefonatën.

“(Agjenti im tha), ‘Ata po bëjnë ‘Star Trek’ dhe unë nuk e dija se çfarë ishte ‘Star Trek’,” tha ajo në një intervistë për Akademinë e Televizionit.

Uhura nuk ishte në skenarin origjinal dhe Nichols ishte përgjegjës për emrin. Ajo po lexonte një libër të quajtur “Uhuru” – “liri” në suahilisht – dhe sugjeroi që personazhi i saj të merrte emrin. Roddenberry mendoi se ishte shumë e ashpër.

“Unë i thashë: “Epo, pse nuk bëni një ndryshim të tij, zbutni fundin me një “A” dhe do të jetë Uhura?” ” kujtoi ajo. “Ai tha: “Kjo është ajo, ky është emri yt! E ke vënë emrin, është i yti”. ” Nichols ka lënë pas djalin e saj, Kyle Johnson.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *