PërpIasjet mes Kosovës dhe Serbisë, Austria merr direkt vendimin e PAPRITUR

Pas tensioneve të ditës së djeshme në Veri të Kosovës, Austria ka anuluar fluturimet drejt Prishtinës.

Lajmin e ka bërë të ditur ish-ministri i Punëve të Jashtme në Kosovë, Petrit Selimi, i cili ka deklaruar e fluturimet nga Austria në Kosovë janë anuluar për shkak të situatës në veri të Kosovës.

Përmes një postimi në Tëitter, Selimi shkruan se anulimi i fluturimeve nga Austrian Airlines është absurditet dhe justifikim.

“Absurde që kompanitë ajrore Australiane të anulojnë fluturimet për në Kosovë për shkak të incidenteve në veri. Por miqtë nuk arritën mbrëmë në Prishtinë dhe Austrian Airlines përdori situatën kufitare si justifikim. Kjo tregon çmimin e incidenteve të tilla për turizmin dhe investimet”, shkruan Selimi.

Kujtojmë se tensionet në Veriun e Kosovës nisën gjatë ditës së djeshme, pas nisjes së reciprocitetit për target.

Kujtojmë se vendimi për reciprocitet u shty me një muaj, pas propozimit të Ambasadës Amerikane.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *