Bëhuni gati! Këto do jenë dy ditët me temperatura ekstreme në Shqipëri

I nxehti afrikan do të ‘kalojë’ sërish në Europë mes të enjtes dhe të premtes, duke i çuar temperaturat në 39-40°C në hije. Ashtu si këto ditët apo javët e fundit edhe java që presim përpara parashikohet një javë me mot të qëndrueshëm si dhe temperatura të cilat ende mbeten të larta.

Në këtë mënyrë moti për të gjithë javën parashikohet kryesisht i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave të pakta por hera-herës edhe mesatare. Në relievet malore në lindje si dhe zonën e jugut vranësirat hera-herës deri të dendura por kalimtare.

Era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s ndërsa në bregdet dhe lugina me rrahje deri në 8-10m/s. Por për shkak të temperaturave të larta, pritet niveli rrezik “I LARTË” për zjarre në qarqet Shkodër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Fier, Berat, Vlorë dhe Gjirokastër.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *