KUJDES!! Nëse urina juaj ka këtë ngjyrë, duhet të shkoni menjëherë tek mjeku

Ngjyra e urinës mund të jetë tregues i shumë problemeve shëndetësore. Ngjyrat e ndryshme të urinës mund të tregojnë probleme të ndryshme shëndetësore.

Ngjyra e urinës është normalisht e verdhë, por mund të ndryshojë në varësi të sasisë së lëngut të gëlltitur, nga e verdha e lehtë në të verdhën e errët, dhe gjithashtu ndikohet nga rritja e temperaturës së trupit, djersitja, të vjellat, diarreja.

Sa më e koncentruar të jetë urina, aq më e errët është ngjyra.

Është interesante se ngjyra rozë e urinës mund të shfaqet, për shembull, kur konsumohet një sasi e madhe panxhari ose manaferra.

– Urina me ngjyrë kafe të errët tregon për rritje të bilirubinës, e cila më së shpeshti është shenjë e dëmtimit të mëlçisë, pra shfaqjes së verdhëzës. Disa njerëz normalisht kanë rritje të bilirubinës, kështu që për ta kjo paraqitje e urinës është normale.

– Urina e kuqe tregon praninë e hemoglobinës, e cila më së shpeshti tregon për dëmtim të veshkave, për shkak të së cilës shfaqet gjak në urinë, por edhe procese të ndryshme inflamatore, dëmtime të kanaleve urinare dhe fshikëzës”, thotë. Dr. Ilić në faqen e internetit të Stethoscope.

– Nëse urina është e një ngjyre të dallueshme të verdhë të çelur, shkaku mund të jetë suplementet e vitaminave.

Urina portokalli ose e errët tregon se ndoshta jeni të dehidratuar ose keni verdhëz. Pini më shumë lëngje!

– Ndodh gjithashtu që urina të ketë një nuancë kaltërosh, dhe shkaku është ose sasia e madhe e ushqimit të lyer blu, p.sh. brymë në ëmbëlsira dhe ëmbëlsira ose blu metilen, një ilaç antibakterial për infeksionet urinare.

– Urina jeshile krijohet nga pigmentet që janë nënprodukt i baktereve të caktuara nga blu-jeshile, përmes verdhë-kuqe në të kuqe-kafe.

Pseudomonas aeruginosa, bakteri që shkakton cistitin, mund të kthehet në të gjelbër urinën nëse arrin në traktin urinar nga zorrët dhe shkakton një infeksion.

Urina kafe ose e zezë mund të shkaktohet nga senna, një përbërës në shumicën e laksativëve./abcnews.al

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *