LAJMI I FUNDIT! Rëndohet situata, 3 humbje jete të tjera në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2052 testime, nga të cilat 776 persona kanë rezultuar pozitiv me Co v id-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë fatkeqësisht tre persona kanë humbur jetën, ndërkohë 883 të tjerë kanë arritur të shërohen.

Njoftimi i plotë:

CO VI D19/ Ministria e Shëndetësisë: 2052 testime, 776 qytetarë të inf ektuar, tre humbje jete dhe 883 të shëruar në 24 orët e fundit

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Co v id19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vak si nimin antic ov id, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të va ksi nohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e va ksi nuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u va ks inuar me dozën përforcuese.

Va ks inat antiC OVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fa talitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Co vid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2052 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COV ID19, 776 qytetarë, në këto bashki:

247 në Tiranë, nga 42 qytetarë në Durrës, Lushnje, 36 në Vlorë, 35 në Fier, 22 në Sarandë, nga 20 qytetarë në Kamëz, Elbasan, 18 në Devoll, nga 17 qytetarë në Lezhë, Krujë, Tepelenë, 16 në Kavajë, 15 në Pogradec, 12 në Shkodër, nga 11 qytetarë në Divjakë, Mallakastër, nga 10 qytetarë në Vorë, Korçë, Prrenjas, 9 në Gramsh, nga 8 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Dibër, Gjirokastër, Maliq, Dimal, Kuçovë, Skrapar, nga 7 qytetarë në Mirditë, Selenicë, Himarë, nga 5 qytetarë në Roskovec, Patos, Berat, nga 4 qytetarë në Mat, Poliçan, Peqin, nga 3 qytetarë në Shijak, Bulqizë, Delvinë, Përmet, nga 2 qytetarë në Kukës, Tropojë, Rrogozhinë, Libohovë, Këlcyrë, Librazhd, nga 1 qytetar në Pukë, Has, Cerrik.

Janë 7,596 qytetarë aktivë me Co vid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin CO VID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sa rs-Co v2: një qytetar nga Korça 49 vjeç, një qytetar nga Kuçova 74 vjeç, një qytetare nga Librazhdi 75 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 883 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,187 që nga fillimi i epi de misë.

Statistika (4 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 776

Të shëruar në 24 orë 883

Të shtruar në spitale 32

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 2052

Testime totale 1,925,585

Raste pozitive 315,337

Raste të shëruara 304,187

Raste Aktive 7,596

Humbje jete 3,554

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,852

Fier 726

Durrës 619

Vlorë 494

Elbasan 408

Korçë 324

Gjirokastër 267

Lezhë 256

Shkodër 254

Berat 208

Dibër 133

Kukës 55

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *