Bota e artit në zi, AKSlDENTl i rëndë i merr jetën aktorit të njohur (Emri+Foto)

Aktori veteran i filmit për ‘Caligula’ u nda nga jeta si pasojë e një aksidenti me makinë. John Steiner vdiq në moshën 81 vjeçare.

Aktori britanik që u shfaq në Kaligula dhe disa filma të tjerë në vitet 1960 dhe 1970, ka vdekur. Ai ishte 81 vjeç dhe kaloi të dielën në Qendrën Mjekësore Rajonale Desert në Palm Springs pas një aksidenti automobilistik me dy automjete në La Quinta, tha departamenti i Sherifit të Qarkut Riverside për gazetën Desert Sun.

Steiner luajti arkëtarin Longinus përballë Malcolm McDowell në filmin Caligula të vitit 1979, një nga disa filma që ai bëri me regjisorin italian të filmit Giovanni “Tinto” Brass.

Ai u shfaq gjithashtu në “Shock” të regjisorit Mario Bava (1977) dhe “Tenebrae” të regjisorit Dario Argento (1982), ky i fundit i paharrueshëm për personazhin e tij që merr një sëpatë në kokë.

I lindur më 7 janar 1941, në Chester, Angli, Steiner ndoqi Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik. Ai u shfaq me kompaninë Royal Shakespeare dhe punoi me Ian Richardson në Broadway në vitin 1965 Persekutimi dhe vrasja e Maratit si kryer nga të burgosurit e azilit të Charenton nën drejtimin e Markezit de Sade.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *