Çfarë shkruajnë? Ngjarja e rëndë e 7-vjeçares në Himarë bën jehonë në mediat britanike

Media britanike “The Mirror” ka pasqyruar ngjarjen e rëndë që ndodhi në brigjet shqiptare, tra gj edinë ku humbi jetën Jonada Avdia, vajza 7 vjeçare e go ditur nga skafi i shefit të policisë, tashmë të shkarkuar dhe përjashtuar, Arjan Tase.

Sipas Mirror, 7-vjeçarja Jonada Avdia, jetonte në Barking, në lindje të Londrës.

“Një vajzë e re britanike ka humbur jetën në një aks ident të tm er rshëm pasi dyshohet se u go dit nga skafi i një polici jashtë shërbimit teksa po pushonte në Shqipëri.

Vd ek ja e Jonada Avdias ka sjellë protesta në të gjithë vendin duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit dhe ministrave.

Shtatë vjeçarja humbi jetën pasi polici Arjan Tase dyshohet se po manovronte rre zikshëm me skafin e tij në plazhin e Potamit në Himarë, në jug të Shqipërisë.

Policia konfirmoi se rreth orës 14:00 të së martës shoferi i skafit humbi kontrollin dhe goditi fëmijën nga Barking në Londër, e cila vd iq menjëherë në vendngjarje.

Ai pritet të dalë të premten para gjykatës së Vlorës pasi u ak u zua për vr as je nga pakujdesia”, shkruan Mirror.

“Shqiptarët po vajtojnë për Jonadën dhe familjen e saj, ndërsa për ty, vr as ës i fëmijëve dhe ëndrrave, nuk do të ketë v a rr. Drejtësia për Jonadën duhet dhe do të vendoset nga qytetarët shqiptarë”.

Ai zbuloi gjithashtu një bisedë prekëse që kishte bërë me babain e vajzës, Bledarin.

Babai i pikëlluar i tha se po e mbante për dore vajzën e tij kur ajo u go dit dhe tha “Duhet të kisha vd ek ur unë”.

Vajza e re ishte me pushime me familjen në vendlindjen e prindërve të saj, por familja thuhet se ka jetuar në Britaninë e Madhe për dy dekadat e fundit dhe Jonada ka lindur në Londër.

Për shkak të ak side ntit tr ag jik, Drejtori i Policisë Gledis Nano shkarkoi rreth 15 efektivë, duke thënë se “nuk do të tolerojë asnjë oficer policie, drejtues që nuk zbaton me rigorozitet dhe ndershmëri detyrat funksionale, në interes të mbrojtjes së jetës së qytetarëve”.

Ky është rasti i tretë në një muaj ku skafet në plazhet e Shqipërisë u shkaktojnë ak sid ente turistëve.

Me qindra qirinj dhe lule janë vendosur aty ku humbi jetën Jonada, si dhe para Kryeministrisë.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *