Ç’po ndodh? Kina dërgon trupa ushtarake në Rusi, zbulohet arsyeja

Trupat kineze do të udhëtojnë në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të udhëhequra nga pritësi, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes e Kinës.

Pjesëmarrja e Kinës në stërvitjet e përbashkëta ishte “e palidhur me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale”, tha ministria në një deklaratë.

Muajin e kaluar, Moska njoftoi planet për të mbajtur stërvitjet “Vostok” (Lindje) nga 30 gushti deri më 5 shtator, edhe pse ajo zhvillon një lu f të të kushtueshme në Ukrainë.

Në këtë stërvitje janë ftuar të marrin pjesë edhe trupat ushtarake të Indisë, Bjellorusisë, Mongolisë, Taxhikistanit dhe vendeve të tjera.

Ministria e Mbrojtjes e Kinës tha se pjesëmarrja e saj në stërvitje ishte pjesë e një marrëveshjeje të vazhdueshme dypalëshe bashkëpunimi vjetor me Rusinë.

“Që llimi është të thellohet bashkëpunimi praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, të rritet niveli i bashkëpunimit strategjik midis palëve pjesëmarrëse dhe të forcohet aftësia për t’iu përgjigjur kërc ën ime ve të ndryshme të sigurisë”, thuhet në deklaratë.

Nën presidentin kinez Xi Jinping dhe homologun e tij rus Vladimir Putin, Pekini dhe Moska janë afruar gjithnjë e më shumë.

Një vit më parë këtë muaj, Rusia dhe Kina zhvilluan stërvitje të përbashkëta ushtarake në Kinën veri-qendrore, duke përfshirë më shumë se 10 mijë trupa.

Muajin tjetër, ushtria e Koresë së Jugut tha se kishte përp la sur avionë luf tar akë pasi dy avionë luf tar akë kinezë dhe shtatë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore gjatë asaj që Pekini e quajti stërvitje të rregullt.

Pak para pus ht imit rus të Ukrainës më 24 shkurt, Pekini dhe Moska njoftuan një partneritet “pa kufij”, megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se nuk e kanë parë Kinën t’i shmanget sanksioneve të udhëhequra nga ShBA ndaj Rusisë apo t’i sigurojë asaj pajisje ushtarake.

Distrikti ushtarak lindor i Rusisë përfshin një pjesë të Siberisë dhe ka selinë e tij në Khabarovsk, afër kufirit kinez.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *