Në vetëm pak kohë, mjeku tregon cili është çaji ‘magjik’ për të lënë duhanin

Edhe pse prej kohësh dihet se sa i dëmshëm është pirja e duhanit, ky fenomen është ende i përhapur.

Njerëzit marrin një vendim të mirë kur duan të heqin dorë nga cigarja, pavarësisht nga arsyet e tyre.

Disa e bëjnë për shëndetin, disa për shkak të shtatzënisë, disa janë të neveritur. Vendimi është sigurisht hapi i parë, por kushdo që është përpjekur të heqë qafe cigaren të paktën një herë, e di se sa një proces i vështirë dhe i mundimshëm është, plot nervozizmi, stresi, madje edhe shtirja, ndjenja e cigares mes buzëve, aroma dhe shija e duhanit.

Megjithatë, është e mundur. Këmbëngulja është padyshim çelësi, dhe disa ilaçe natyrale mund t’ju ndihmojnë të largoni këtë zakon të keq.

Gastroenterologia e Novgorodit, Dr. Antonjina Scipina këshillon pacientët të përdorin një çaj popullor të thjeshtë, por shumë efektiv për të lënë duhanin.

Ju duhet vetëm një majë gjethe delli të thata. Hidhni bimën në një enë dhe hidhni gjysmë litër ujë të vluar, vendoseni në një kavanoz dhe hidhni gjysmë litër ujë të vluar.

Më pas mbulojeni tasin dhe lëreni të qëndrojë për pak kohë. Është më mirë të përdorni një kavanoz për këtë.

Përmbajtja e kavanozit duhet të pihet gjatë ditës dhe rekomandohet që ta aplikoni këtë recetë brenda 3 muajsh.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *