‘Rama dyshon se…’/ PIagosja e ushtarëve jehonë në mediat e huaja: Dy rusë dhe një ukrainas përpiqen të…

Inc id enti që ndodhi dje në Uzinën e Përpunimit të Armëve në Gramsh ka marrë edhe vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Kanali informativ britanik Sky News, i cili i ka kushtuar një rëndësi të madhe luf t ës në Ukrainë që pasi nisi në shkurt, e raportoi ngjarjen të shtunën mbrëma.

Shqipëria njofton se dy nga ushtarët e saj mbetën të lënduar ndërsa përpiqeshin të ndalonin dy rusë dhe një ukrainas që po përpiqeshin të hynin në një fabrikë ushtarake në qendër të vendit.

“Tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase janë përpjekur të hyjnë në fabrikë”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë.

“Menjëherë kanë reaguar oficerët që ruanin Uzinën, por gjatë përpjekjeve të tyre për ndalimin e tre shtetasve të huaj kanë mbetur të pl agosur dy ushtarë tanë”, thuhet në njoftim, ndërsa gjendja e ushtarëve është e qëndrushme.

Ministria tha se tre shtetasit e huaj u ar restuan.

Në kohën e komunizmit, uzina shqiptare e Gramshit u përdor për prodhimin e ka llashn iko vit rus AK 47.

Sipas faqes së internetit të ministrisë, fabrika ofron sot shërbime prodhimi për industrinë e mbrojtjes, pa dhënë më shumë detaje. Shqipëria është anëtare e NATO-s që nga viti 2009.

Media e njohur ‘The Guardian’ i ka kushtuar një shkrim inc ident it të ndodhur një ditë më parë në Uzinën e Gramshit.

SHKRIMI:

Dy rusë dhe një ukrainas janë arrestuar pas një bastisjeje të dukshme spiunazhi në një bazë ushtarake dhe një fabrikë armësh në Shqipërinë qendrore , tha të shtunën ministria shqiptare e mbrojtjes. Një nga të dyshuarit meshkuj dyshohet se sulmoi rojet me një sprej paralizues teksa po përpiqej të fotografonte fabrikën e Gramshit, e cila përdoret për çmontimin e a rmëve të braktisura, tha ministria në një deklaratë.

Ministria shtoi se dy nga ushtarët e saj u pl agosën në përpjekje për të ndaluar bastisjen, por tre shtetasit e huaj u ndaluan.

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se tre personat janë “të dyshuar për spiunazh”. “Tre shtetas me pasaporta ruse dhe ukrainase janë përpjekur të hyjnë në fabrikë”, tha ministria në një deklaratë.

“Oficerët që ruanin impiantin kanë reaguar menjëherë, por gjatë përpjekjeve të tyre për të ndalur tre shtetasit e huaj, dy nga ushtarët tanë kanë mbetur të pl agosur”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se gjendja e ushtarëve është e qëndrueshme.

“Në përpjekje për t’i shpëtuar kontrollit, një nga shtetasit rusë, i identifikuar me inicialet MZ, 24 [vjeç], përdori sprej neuroparalizues mbi dy rojet e sigurisë,” pasi u ndal nga rojet, shtoi ministria.

Dy të tjerë, një grua ruse e identifikuar si ST, 33 vjeç dhe një ukrainas, i identifikuar si FA, 25 vjeç, u arrestuan gjithashtu në afërsi.

“Çfarë krenarie për rojet ushtarake që neutralizuan tre persona të dyshuar për spiunazh”, shkruan Rama në Tëitter , duke shtuar: “Tani të presim zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje”.

Gjatë pushimeve verore Shqipëria vizitohet nga shumë turistë rusë dhe ukrainas. Baza ushtarake e Gramshit është më shumë se 70 km larg plazheve. Në kohën e komunizmit, uzina shqiptare e Gramshit u përdor për prodhimin e pushkës së tipit rus AK-47. Sipas faqes së internetit të ministrisë, fabrika ofron sot shërbime prodhimi për industrinë e mbrojtjes, pa dhënë më shumë detaje. Shqipëria është anëtare e NATO-s që nga viti 2009.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *