‘Shqipëria është anëtare e NATO-s…’, media ruse shkruan për ngjarjen në Gramsh: Një nga personat suImoi ushtarët shqiptarë

Ngjarja e ndodhur një ditë më parë në Gramsh ku dy rusë dhe një ukrainas su lmuan dy ushtarë shqiptarë në uzinën e armëve në Gramsh është raportuar edhe në median ruse.

The Moscow Times, shkruan se një nga personat e arr estuar dyshohet se su lmoi rojen teksa përpiqej të fotografonte fabrikën e Gramshit e cila përdoret për çmontimin e ar mëve të vjetra.

Shkrimi i plotë:

Dy ushtarë shqiptarë u plagosën teksa po përpiqeshin të ndalonin dy rusë dhe një shtetas ukrainas të hynin në një fabrikë ushtarake, tha ministria e mbrojtjes e vendit të shtunën vonë në mbrëmje.

Një nga të dyshuarit dyshohet se su lmoi rojet ndërsa përpiqej të fotografonte fabrikën e Gramshit në Shqipërinë qendrore, e cila përdoret për çmontimin e ar m ëve të br aktisura, tha ministria në një deklaratë.

“Në përpjekje për t’i shpëtuar kontrollit, një nga shtetasit rusë, i identifikuar me inicialet MZ, 24 vjeç, përdori spraj neuroparalizues mbi dy rojet e sigurisë,” shtoi ministria.

Dy të dyshuar të tjerë – një shtetas rus i identifikuar si ST, 33 vjeç dhe shtetasi ukrainas FA, 25 vjeç – u arr estuan gjithashtu pranë fabrikës.

Dy ushtarët shqiptarë të pl agosur u dërguan në spitalin e Tiranës pasi pësuan lë ndime në sy, thuhet në deklaratë.

Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se tre personat ishin “të dyshuar për spiunazh”.

Policia ushtarake, së bashku me agjencitë e inteligjencës dhe antiterrorizmit, shkuan në vendngjarje për të hetuar ngjarjen.

Shqipëria është anëtare e NATO-s që nga viti 2009.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *