“Fluturojnë” çmimet! Europa në krizë të thellë, Rusia lëshon paralajmërimin e rradhës

Çmimet evropiane të gazit natyror u rritën të hënën ndërsa rajoni po përgatitet për një tjetër mbyllje të tubacionit të gazit nga Rusia.Kontratat e së ardhmes holandeze TTF të gazit natyror në muajin e parë u rritën me 19% në një rekord të ri prej 291 euro për megavat orë.

Gazprom i Rusisë do të kryejë një kontroll tre-ditor të mirëmbajtjes në tubacionin e tij Nord Stream 1 duke filluar nga 31 gushti.

Çmimet evropiane të gazit natyror u rritën të hënën në pritje të një mbylljeje tjetër ruse të një tubacioni kyç të energjisë në fund të këtij muaji, ndërsa rajoni përpiqet të mbledhë furnizime për sezonin e dimrit.

Kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom tha të premten papritur se do të mbyllte gazsjellësin Nord Stream 1 për mirëmbajtje midis 31 gushtit dhe 2 shtatorit.

Një njësi kompresori gazi Trent 60 “duhet t’i nënshtrohet mirëmbajtjes teknike çdo 1000 orë”, duke përfshirë pastrimin dhe kontrollet për çarje dhe gërvishtje, tha Gazprom në një deklaratë. Transmetimi i gazit do të rifillojë me shpejtësinë 33 milionë metra kub në ditë nëse nuk zbulohen keqfunksionime, tha kompania.

Kontratat e së ardhmes holandeze TTF të gazit natyror në muajin e parë u rritën me 19% në një rekord të ri prej 291 euro për megavat orë. Ndërkohë, euro ra për pak kohë nën barazinë kundrejt dollarit amerikan të hënën.

“Pauza tre-ditore do të ngrejë edhe një herë frikën se Kremlini do të armatizojë furnizimet me gaz dhe do të përdorë mirëmbajtjen si një justifikim për të mos rifilluar flukset. Me ruajtjen ende nën vendin ku BE dëshiron të shkojë në dimër, kjo do të thotë një rrezik më i madh i mungesave dhe çmime shumë më të larta”, tha në një shënim Craig Erlam, analist i lartë i tregut në firmën e tregtimit të Forex Oanda.

Rusia ka ndërprerë rrjedhat e gazit në Evropë që kur Kremlini filloi luftën e tij kundër Ukrainës në fund të shkurtit. Gazprom në korrik mbylli tubacionin për 10 ditë për mirëmbajtjen e planifikuar vjetore dhe më parë kishte reduktuar rrjedhat e gazit në 20% të kapacitetit të tij, duke përmendur probleme teknike.

Por zyrtarët evropianë kanë thënë se shkurtimet e furnizimit janë hakmarrje për sanksionet e vendosura pasi Rusia pushtoi Ukrainën, jo çështje teknike.

Ndërkohë, vendet e BE-së kanë punuar për të grumbulluar gaz natyror për të pasur rezerva gjatë gjithë dimrit. Gjermania po përballet gjithashtu me sfidën e niveleve të ulëta të ujit në lumin Rhine, një rrugë kyçe për maune të mëdha që transportojnë karburant.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *