Transportoi të shumëkërkuarin Ervis Martinajn, arre stohet agjenti i Operacionales në Policinë e Shtetit

Një agjent i Forcave të Posaçme Operacionale ka rënë në pra ngat e policisë së Lezhës, pasi ak uzohet se i ka ofruar ndihmë dhe ka transportuar të shumëkërkuarimn Ervis Martinaj, i cili rezulton i zhdukur dhe pa asnjë kontakt me familjen e tij.

Strukturat He timore të Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, kanë arr es tuar 28-vjeçarin Jeton Lami, banues në Tiranë, me detyrë punonjës policie (agjent), pranë Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit.

Lami dyshohet se ka përkrahur dhe transportuar me makinë Martinajn, ndërkohë që nuk jepe n detaje në lidhje me datën. Ndaj Lamit rëndon ak uza për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, ndërsa ndaj tij është caktuar masa ‘Arr e st me bu rg’.

“Pas hetimeve të kryera në kuadër të procedimit penal të vitit 2022, për veprën penale të rrëmbimit të personit, referuar nga strukturat hetimore të DVP Lezhë, pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin.

Gjykata e Shkallës së Parë Kurbin, me vendimin e datës 23.08.2022, ka caktuar ndaj shtetasit J. L. masën e sigurimit personal “Arr est në bu rg”, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”. Nga he timet e thelluara rezulton se 28-vjeçari, duke qenë punonjës policie, ka shpërdoruar detyrën duke përkrahur dhe transportuar një person shumë të kërkuar. Materialet procedurale i kaluan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin.”, thuhet në njoftimin e policisë.

ZHDUKJA E MARTINAJT

Ndërkohë, Ervis Martinaj është një personazh në kërkim nga SPAK, pasi sipas dëshmisë së të penduarit të drejtësisë Nuredin Dumani kishte urdhëruar vr asj en e Endrit Dokles, at entat që nuk u realizua.

Al armin për zhd ukjen e tij e dha xhaxhai, i cili më 10 gusht bëri de noncim në polici se familja ishte humbur kontaktet me Martinajn, ndërsa lajmi u konfirmua për gazetaren Klodiana Lala më 11 gusht. Prokuroria dhe policia po vijojnë kërkimet dhe he timet për këtë den oncim, nëse është një plan i thurur nga Martinaj, i cili është në kërkim, apo nëse bëhet fjalë për një kallëzim të vërtetë.

(BalkanWeb)

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *