Mbretëresha u nda nga jeta sot, ja kush e merr fronin e Britanisë së Madhe

“Deklaroj para jush, se e gjithë jeta ime, qoftë e gjatë apo e shkurtër do t’i kushtohet shërbimit tuaj dhe shërbimit të familjes sonë të madhe mbretërore, së cilës ne të gjithë i përkasim.”

Sot, më 08 Shtator 2022 është ndarë nga jeta Mbretëresha Elisabeth II e Mbretërisë së Bashkuar.

Elisabeta II lindi në 21 prill 1926 gjatë mbretërimit të gjyshit të saj nga babai, Mbretit George V. Babai i saj, Duka i Jorkut do të bëhej mbreti George VI.

Elisabeta u kurorëzua Mbretëreshë në 2 Qershor 1953, gjatë një ceremonie që u ndoq drejtpërdrejt nga më shumë se 20 milionë njerëz.

Ajo është monarkja më jetëgjatë në historinë e Britanisë. 20 Lojëra Olimpike Verore dhe 6 Papë janë ndërruar gjatë mbretërimit të saj.

16 kryeministra britanikë, përfshi Ëinston Churchill, Margaret Thatcher dhe kryeministren më të re Lis Truss, kanë shërbyer gjatë mbretërimit të saj.

Elisabeta II dhe Duka i ndjerë Philip kanë katër fëmijë, Charles, Anne, Andreë dhe Edëard.

Ajo la pas 8 nipër dhe mbesa dhe 12 stërnipër dhe stërmbesa.

Përveç Britanisë së Madhe, Elisabeta II ishte mbretëreshë e Australisë, kanadasë, Zelandës së Re, Xhamaikës, Antiguas dhe Barbuda, Bahamasit, Belize, Grenada, Papua Neë Guinea, Ishujt Solomon, St Kitts dhe Nevis, St Lucia, St Vincent dhe Grenadines, si dhe Tuvalu.

Në 6 shkurt 2022, ajo festoi Jubileun, plot 70 vite në fronin mbretëror.

Në të njëjtën ditë të ndarjes nga jeta të Elisabetës, djali i saj i madh, George do të shpallet Mbret.

Elisabeta II do të përcillet në banesën e fundit 12 ditë nga vdekja. Këmbana e Big Bengut do të bjerë duke përhapur lajmin e trishtë për miliona britanikë.

Dita e sotme do ta gjejë të mbyllur bursën londineze dhe miliona biznese në vend, në shenjë respekti për Mbretëreshën.

Funerali i mbretëreshës Elisabeta II me gjasë do të jetë më i madhi i kohës tonë, dhe do të shënojë fundin e një epoke.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *