Ç’do ndodhë? Inteligjenca amerikane paralajmëron “ditë të zeza” për Putinin

Drejtori i Agjencisë Qendrore amerikane të Zbulimit William Burns thotë se ka gjasa që su lmi ndaj Ukrainës mund të shndërrohet në një nga gabimet më domëthënëse dhe më të qëndrueshme të presidentit rus Vladimir Putin.

Kreu i CIA-s ka thënë se pus htimi i Ukrainës nga Vladimir Putin tashmë mund të gjykohet si një dështim, pasi trupat ukrainase vazhdojnë një kundërofensivë kundër forcave pushtuese ruse në veri-lindje të vendit. William Burns tha se Putin e kishte nënvlerësuar vendosmërinë e Ukrainës kur vendosi të pushtonte në shkurt dhe tani po bënte të njëjtin gabim kur ishte fjala për mbështetjen ndërkombëtare për Kievin.

“Basti i Putinit tani është se ai do të jetë më i ashpër se ukrainasit, evropianët, amerikanët… Unë besoj, dhe kolegët e mi në CIA besojnë, se Putini është po aq i gabuar në lidhje me atë bast sa ai ishte thellësisht i gabuar në supozimet e tij. në shkurtin e kaluar për vullnetin ukrainas për të rezistuar, “tha Burns në një konferencë në Uashington, në komentet e raportuara nga Neë York Times ditën e djeshme.

“Jo vetëm që dobësia e ushtrisë ruse është ekspozuar, por do të ketë dëme afatgjata për ekonominë ruse dhe për brezat e rusëve,” tha ai. Forcat ukrainase kanë bërë përparim të rëndësishëm në kundërsulmin e tyre të parë të madh që nga pranvera, duke i shtyrë forcat ruse nga një numër vendbanimesh në rajonin e Kharkiv. Volodymyr Zelenskiy tha në fjalimin e tij se forcat ukrainase kishin rimarrë më shumë se 1,000 km katrorë te rritor nga rusët që nga fillimi i shtatorit.

“Heronjtë tanë kanë çliruar tashmë dhjetëra vendbanime. Dhe sot kjo lëvizje vazhdoi, ka rezultate të reja”, tha presidenti. Autoritetet ukrainase kanë zbatuar një “regjim heshtjeje” përgjatë gjithë vijës së frontit, duke i ndaluar gazetarët të udhëtojnë në front dhe duke përmendur rëndësinë e befasisë në kundërsulmin e saj ndaj forcave ruse.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *