Urdhri nga mjekët: Para se të pini kafen në mëngjes, kini parasysh këto gjëra (Video)

Mjekët me urdhër të prerë: Para se të konsumoni kafen e zezë në mëngjes…! Keni parasysh keto gjera…!?

Vjen një lajm i mirë për të gjithë dashamiret e kafesë: Është e mirë për trurin, lëkurën dhe trupin. Këtu janë 5 arsye të mira (dhe të shëndetshme) për ta pirë kafen:

1) Është e pasur me antioksidantë:

Sipas një studimi të kryer në vitin 2005 nga Universiteti i Scranton, në SHBA, kafja lufton plakjen.

2) Aroma e kafes ka aftësinë për të bërë njerëzit të ndjehen më pak të stresuar:

Një kërkim i Universitetit Kombëtar në Seul ka shkuar edhe më tej, duke shqyrtuar trurin e minjve nën stres për shkak të mungesës së gjumit, e sipas tyre aroma e kafesë mund të shkaktojë ndryshime në proteinat që shkaktuan këtë stres.

3) Kafja mund të zvogëlojë simptomat e sëmundjes së Parkinsonit:

Për të mbështetur këtë ekziston një studim i Dr. Ronald Postuma, i cili në vitin 2012 tregoi se si pija ndihmon për të kontrolluar lëvizjet e atyre që vuajnë nga kjo sëmundje.

4) Kafja është e mirë për mëlçinë, veçanërisht nëse pini alkool:

Në këtë rast provimi vjen nga një studim që ka ekzaminuar 125 mijë njerëz, duke ardhur në përfundimin se ata që pijnë të paktën një filxhan kafe në ditë kanë 20% të mundësisë të prekjes nga cirroza e mëlçisë, e cila është patologjia tipike e atyre që konsumojnë alkool të tepërt.

5) Pirja e kafe zvogëlon prirjen për të bërë vetëvrasje:

Këtë herë Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard, sipas të cilit pirja e 2 deri 4 filxhanë kafeje në ditë ul me 50% rrezikun për vetëv rasje.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *