Befason Sazan Guri, zbulon prejardhjen e Edi Ramës: Ja pse vishet si “sarakaçan”

Studiuesi Sazan Guri, i ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ku ndau më shumë detaje për librin më të ri “Pellazgët, epirotët, dhesprotët dhe çamiotët”.

Mes të tjerash, ai pati një koment për prejardhjen e kryeministrit Edi Rama. Sipas tij, ai është Sarakatsan dhe këtë e lidh dhe me mënyrën se si vishet.

“Rama është sarakaçan. Në 1800, shumë agallarë në Shqipëri morën njerëz nga Anadolli, pa fe. Këto shërbyen në tokat e bejlerëve. Morën dhe mbiemra të punës dhe zanatit që bënin. Më pas u shpërndanë dhe një nga këto është lagjja Stan e Durrësit. Prandaj i pëlqen që të vishet si sarakaçan. Jo se ka modë.”, tha ai.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *