Humbje e madhe, ndahet nga jeta aktorja shumë e njohur (Emri+Foto)

Aktorja Gwyneth Powell, e cila ka luajtur rolin e mësueses zonja McClusky në telenovelën për adoleshencë Grange Hill, ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare.

Aktorja e lindur në Mançester u shfaq në serial për 10 vite duke filluar që nga viti 1981, si drejtoreshë e ashpër, por e drejtë. Ajo gjithashtu luajti nënën e Greg Davies Polly në sitcom Man Down në Channel 4, dhe u shfaq në shfaqje si Holby City, A Touch Of Frost dhe Heartbeat.

Përfaqësuesi i saj Matthew Lacey tha se Powell kishte vdekur “nga komplikimet pas një operacioni të gjatë”. Ai tha se ajo “u nda nga jeta e qetë” ku kishte pranë me bashkëshortin e saj, aktorin Alan Leith dhe mbesën të enjten e kaluar. “Gwyneth do t’i mungojë shumë familjes dhe miqve të saj të adhuruar së bashku me fansat e saj të shumtë nga paraqitjet e shumta televizive”, tha ai.

Në mënyrë të përshtatshme, duke pasur parasysh rolin e saj më të famshëm, Powell fillimisht u trajnua si mësuese përpara se të hynte në teatrin e repertorit në fund të viteve 1960.

Ajo mori rolin e saj të parë televiziv në serialin dramatik të Londrës Weekend të vitit 1971, e cila është shprehur: “Sapo isha martuar, isha me fat. Ne kishim blerë një shtëpi, por nuk kishim se me çfarë ta paguanim hipotekën e muajit të parë, apo për të blerë një unazë martese. Kam mbajtur unazën e martesës së nënës sime në dasmën tonë”, tha ajo për podcastin Grange Hill, Sausage On A Fork.

Ajo vazhdoi të siguronte punë të rregullt në vitet 1970, me role të përsëritura në shfaqje si Z Cars, Dixon of Dock Green dhe Emmerdale, por karriera e saj u përshpejtua pasi u luajt në Grange Hill. “Në fillim, zonja McClusky u shkrua si një rol “seti binjak dhe perla”, por unë isha mjaft e re në atë kohë dhe nuk doja të luaja ashtu. Ne filluam me veshjet dhe ajo ishte mjaft e vetëdijshme për modën dhe elegante. Shumë njerëz më thanë se ajo ishte një kënaqësi e madhe për mësueset e reja që filluan të aplikonin për poste drejtuese. Shfaqja pati pasoja në të gjitha llojet e mënyrave dhe karakteri bëri gjithashtu. Periudha ime përkoi me vitet e Thatcher. Mendoj se zonja McClusky u bë e paharrueshme sepse ne kishim një kryeministër të tillë”, tha ajo për BBC.

Ajo qëndroi në rol për 11 seriale përpara se të kërkonte të shkruante, dhe mbeti gjithmonë krenare për ndikimin e saj.

“Ishte seria e parë që trajtonte problemet reale në një mënyrë reale pa u patronizuar. Nuk po them se do të ndryshonte shoqërinë, por ndoshta ka ndihmuar shumë të rinj”, tha ajo.

Pasi u largua nga shfaqja, ajo bleu të drejtat për romanet e EM Delafield Ditari i një zonje provinciale të cilat eksplorojnë jetën e një anglezeje të klasës së lartë të mesme gjatë Depresionit të Madh dhe i përshtati ato në një seri shfaqjesh të suksesshme me një grua.

Duke nderuar Powell-in, Patricia Hidalgo, drejtoreshë e BBC-së për Fëmijët dhe Edukimin, tha: “Na vjen shumë keq që dëgjojmë për vdekjen e Gwyneth Powell. Portretizimi i saj i famshëm i zonjës McClusky është ai që do të mbahet mend me dashuri nga të gjithë ata që u rritën duke parë Grange Hill. I shprehim ngishëllimet tona familjes dhe miqve të saj në këtë kohë të trishtuar”.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *