SuImi në sistemin TIMS nga Irani, ç’po ndodh në Aeroportin e Rinasit dhe pikat kufitare

Teksa vendi ynë prej disa kohësh u vendos nën shënjestër nga sulmet kibernetike nga Irani, tek vetëm 3 ditë më parë u sulmua edhe sistemi TIMS, ku tashmë situata duket e normalizuar

Gazetari Igli Çelmeta nga Aeroporti i Rinasit tha se sot sistemi punon normalisht dhe se nuk ka asnjë problematikë. Ndërkohë ditën e djeshme edhe pse u informua se sistemi ishte rikthyer në punë, ai ka qenë tejet i ngadaltë.

Gazetari Çelmeta shtoi se hakerat e identifikuar tashmë, komunikonin në programin Telegram ku kërkonin që të shisnin informacionet, në këmbim të pagesës me Bitcoin.

Ai ka arritur që të komunikojë me ta, por pas prezantimit si gazetar, ata e kanë larguar nga programi.

Sakaq, nga porti i Durrësit ka raportuar gazetarja Klodiana Haxhiaj, e cila bën me dije se situata është normalizuar dhe vijon puna pa probleme.

Sipas saj mëngjesin e sotëm janë ankoruar dy tragete nga Bari, pa asnjë problematikë.

Nga ana tjetër, në Kapshticë, sipas gazetares Lorena Kodra, sistemi TIMS është rikthyer në punë, por funksionon në mënyrë të ngadaltë dhe se vetëm gjysma e kompjutera po funksionojnë.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *