‘60,000 dollarë për një vit’, gazetari i nxjerr ‘të paIarat’ çiftit Meta-Kryemadhi: SPAK të hetojë!

Gazetari Flamur Vezaj i ka kushtuar një shkrim shkollimit të vajzës së presidentit Meta në Angli.

Veizaj, tashmë i zhvendosur në Amerikë, ka postuar në rrjetin e tij social të “Facebook”, disa pamje ceremonie diplomimi të vajzës së ish-presidentit Meta, të publikuara ditë më parë nga Monika Kryemadhi dhe pyet në lidhje me burimin e parave.

Sipas gazetarit vetëm për një vit studimi në Shkollën e Menaxhimit të Biznesit në Kolegjin Universitar të Londrës duhet të paguash minimalisht 31 mijë dollarë, e ndërsa ai thekson se kjo pa përfshirë këtu shpenzimet e tjera për ushqim, akomodim dhe veshje.

“Pra ish-presidenti Meta për dy vite rrogë në Presidencë i siguronte një vit studim vajzës, duke mos përdorur rrogën për asnjë pagesë tjetër vetëm shkollën e njerës vajzë! E nëse ka studiuar tre vite, i janë dashur mbi 180.000 dollarë minimumi! Po femijëve të tjerë, me cfarë të ardhurash i paguan shkollën kryetari i partisë së “pengmarrjes” apo bashkshortja e tij??!?”, thotë gazetari.

Shkruan gazetari Flamur Vezaj

Pak dite me pare Monika Kryemadhi publikoje nje video te diplomimit te vajzes! Ishte treguar pak e kujdeseshme për te mos identifikuar shume vendin ku vajza u diplomua! Por duke mos arritur te mbuloje te gjithe emrin e Universitetit ne Londer! E vetmja shenje qe dallohej nga video ishte UCL school! Nga nje kerkim i vogel online dhe duke pyetur njerez ne Tirane, mesojme se vajza e Ilir Metes dhe Monika Kryemadhit paska diplomuar ne Londer!

Ne Shkollen e Menaxhimit te Biznesit ne Kolegjin Universitetar te Londres! Me pak fjale shkolle biznesi! Nga nje studim i bere ne Londer, rezulton se ky Universitet eshte nder 3 Universitetet me te mira ne Angli!!!

Tre me te miret ne Angli!!! Po nga ky studim rezulton qe per te vazhduar kete universitet minimumi qe duhet te paguash ne vit eshte 31.380 dollare amerikane! Kjo shume rritet ne varesi te deges! Por Minimumi eshte 31.380 dollare! E Per te jetuar ne Londer, ne kampus universitar apo jashte ne shtepi private, nje student duhet te paguaj minimumi 11.400$ ne vit!

Ndersa per ushqim dhe gjera tjera te nevojshme qe te jetosh ne Londer si student duhet minimumi te kesh ne llogari bankare 1.435 dollare ne muaj ose 17.200 dollare ne vit! Minimumi! Ketu duke mos perfshire blerjet e rrobave (firmato apo luksin se eshte vajza presidentit) apo pajisjet elektronike (kompjuter, IPad apo telefon)! Pra ne total ne nje vit, minimumi qe te studiosh e te jetosh ne Londer duhen 60.000 dollare ne vit!

Minimumi, pasi dege te ndryshme te Kolegji UCL kane Tarifa me te larta apo edhe qendrimi ne zona te mira te Londres kane cmim me te larte te qerave! Pra ish-presidenti Meta per dy vite rroge ne Presidenc i siguronte nje vit studim vajzes, duke mos perdore rrogen për asnje pagese tjeter vetem shkollen e njeres vajze! E nese ka studiar tre vite i jane dashur mbi 180.000 dollare minimumi! Po femijeve tjere, me cfare te ardhurash i paguan shkollen kryetari i partise se “pengmarrjes” apo bashkshortja e tij??!?

Ja pra SPAK-ut i doli edhe nje piste tjeter hetimi (po te duan), pasi po keta prokurore tashme e kane praktiken e hetimit te Adriatik Llalles ne kete drejtim!? Pse Llalla u hetua e Meta e te tjeret jo?! Pasi shume politikane i shko lloj e femijet jashte ne Universitete te shtrenjta!!! Mire bejne ne fakt, po parat ku i gjejne se me rrogat qe marrin nuk i perballojne keto fatura!?!?

Jo per gje, po ngelen duke bere sikur i plasi zemra për korrupsionin e qeverise (qe jane realishte me shumice) me te cilet hanin bashke me nje kazan deri dje! Aman se mos thone edhe Keta si Rama qe punimet për ndertimin e viles ne Surrel ia bene dhurate disa ndertues!

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *