‘Lajthit’ moti! Situata del jashtë kontrolli, raportohet për 7 humbje jete, asnjë gjurmë nga një fëmijë i vogël

Një valë e fortë e motit të keq ka go ditur rajonin Marche të Italisë qendrore në orët e fundit. Një rrebesh ka g oditur qarkun e Ankonës, ku rrugët janë kthyer në lumenj dhe deri më tani kanë humbur jetën 7 persona.

Zja rrfi kësit kanë gjetur në Bettolelle, një pjesë e komunës së Senigallia, trupin e një burri që u mb yt nga uji ndërsa ai ishte në makinën e tij.

Mes 3 të zhd ukurve është edhe një fëmijë në Barbara, një nga komunat e provincës së Ankonës, e g oditur nga vala e motit të keq që ka shkaktuar 7 të vd e kur për momentin.

Djali i vogël ndodhej me nënën e tij në makinë e cila u bllokua nga uji. Sipas asaj që u rikonstruktua në atë kohë nga ekipet e shpëtimit, gruaja mundi të linte makinën me fëmijën në krahë, por më pas u mb yt sërish. Zj arr fikësit e kanë shpëtuar gjatë natës, por për foshnjën nuk ka asnjë gjurmë.

Zona është e iz oluar dhe policia, karabinierët, Mbrojtja Civile dhe zja rrfik ësja janë mobilizuar për të përballuar situatën.

Në fshatin e përmb ytur Candiano uji ka mbërritur në katin e parë të banesave, ndërsa është ndërprerë furnizimi me energji elektrike dhe lidhjet telefonike.

Autoritetet u bënë apel banorëve që të mos dalin nga shtëpia dhe të mos përdorin makina.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *