“Priten përmb ytje të mëdha”! Ky është vendi që “mbërthehet” nga tajfuni, erëra deri në 180 km/h

Një nga tajfunet më të mëdhenj që ka goditur ndonjëherë Japoninë, ka rënë në tokë në ishullin jugor të Kyushu. Tajfuni Nanmadol ka sjellë erëra prej të paktën 180 km/h (112 mph) dhe në disa zona mund të ketë 500 mm reshje gjatë të dielës dhe të hënës.

Të paktën katër milionë njerëzve u është thënë të evakuojnë shtëpitë e tyre. Priten përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu, ndërsa shërbimet e trenave, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar.

Tajfuni arriti në tokë pranë qytetit të Kagoshima, të dielën në mëngjes. Kyushu është më jugori nga katër ishujt që përbëjnë pjesën kryesore të Japonisë dhe ka një popullsi prej më shumë se 13 milionë njerëz.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se Nanmadol do të sillte shira të rrëmbyeshëm, stuhi përgjatë bregdetit dhe erëra aq të fuqishme sa që ekzistonte rreziku që shtëpitë mund të shemben.

Një zyrtar në qytetin e Izumit tha se kushtet të dielën pasdite po përkeqësoheshin me shpejtësi.

“Era është bërë jashtëzakonisht e fortë. Shiu po bie gjithashtu i fortë,” i tha ai agjencisë së lajmeve AFP. “Është një zbehje totale jashtë. Dukshmëria është pothuajse zero.”

Tajfuni tani po lëviz në veri nëpër Kyushu, duke lëshuar sasi të mëdha shiu në qendrën malore të ishullit.

Ai pritet të lëvizë përmes Japonisë qendrore drejt Tokios gjatë ditëve në vijim dhe do të ruajë pjesën më të madhe të fuqisë së tij ndërsa lëviz, shkruan BBC.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *