“Dua të ndihmoj familjen të bëj shtëpinë”, fjalët përIotëse të 17-vjeçarit shqiptar që humbi jetën në Itali

Për nda rjen nga jeta të 17-vjeçarit nga Kosova në Itali ka emocionuar përmes një reagimi një e aferme e tij. Ajo ka zbuluar bisedën që kishte me të riun nga Pirana, e që sipas saj kishte ëndërr për ta ndihmuar familjen.

Për më shumë lexoni shkrimin e saj: Dreni ne moshen 17 vjet morri rrugen per ne emigrim shkoj per Itali, me shum dinjitet e antuziasem per me punu mi arrit endrrat e veta, mu ba burr, kurban i familjes mi ja dhan ni krah familjes se vet.

Me fitu jeten e vet me muni e me ndjers te veten, po fatk eqsisht nuk paska qen e shkrune ashtu. Pas ni aks id en ti qe pasoj ne Udine te Italis, Dreni mbet ne koma, dhe sod dha shp irt engjelli vogel.

Ishte ni djal ambicioz mendjen te mbushne me plot deshira i gatshem me punu gjdo pun per me gzu familjen e sidomos Nanen e vet te ngrat qe e la me pi kllim te perjetshem.

Eh bre Dren sod kur e morra ket lajm te z i ne ket dit te zez zemren ma djege shpirti jem i vogel, hala nuk po me besohet qe nuk je ma ne ket toke te perkohshme Ki me me mungu sa te jam gj all Trimi jem, sa i ri shkove ne gurbet po pa fat paska qen ajo rrug e gurbetit !!!

E humbe je ten kaq i ri, tu kputen shpresat e jetes mas disa muje qe more at udhtim te hidhur.. Gjithmon do te me kujtohen fjalt e tua kur me thojshe ” Eh moj Edon ki me pa sa ka me arrit ne jet ka me punu rend me ba pare me regullu ni shpi te madhe per familjen tem me gzu mamin ” Sod ku je o Drenush ? Shkove n’a le me dhi mbje te madhe Zemra jem.

Kujtimi per ty do te jet i perje tshem Drita jem qe ma theve zemren ne ket dit te zez !Na le me lo t ne sy perjet O Dren o loqka jem sa i ri n’a shkove bre Me laqe.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *