E rëndë në mes të detit, përmbytet varka me refugjatë, raportohet për 73 humbje jete

Autoritetet siriane kanë gjetur trupat e të paktën 73 personave në një varkë me emigrantë që u mb yt pasi u larguan nga Libani të enjten, tha në një deklaratë ministri sirian i Shëndetësisë, Hassan al-Wubah.

“Sipas numërimit ende të përkohshëm, numri i të vdekurve nga mbytja e anijes është 73, ndërsa 20 persona janë dërguar në spitalin al-Bassel në Tartous”, shpjegoi Wubach.

Autoritetet siriane filluan gjetjen e ku fomave në det në brigjet e Tartous, mbrëmjen e djeshme të së enjtes, por siç raporton APE-MPE, ende nuk kanë sqaruar se çfarë ka ndodhur me varkën.

Ministria e Transportit e vendit, duke cituar të mbijetuarit, tha se anija u largua nga Mynihu në Libanin verior të enjten me 120 deri në 150 persona në bord dhe u nis për në Evropë.

Për shkak të krizës ekonomike në Liban, një nga më të këqijat në botë që nga viti 1850, shumë po përpiqen të largohen nga vendi.

Përveç libanezëve, anijet shpesh transportojnë njerëz që tashmë janë refugjatë nga Siria dhe Palestina.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *