Zot na ruaj! Moti i keq dhe rrufeja u merr jetën 36 personave

Moti i keq dhe rrufetë kanë vr arë 36 persona brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre humbën jetën kur shtëpitë e tyre u shembën nga reshjet e vazhdueshme.

Në incidente të tjera, 12 persona u vr anë nga rrufeja, përfshirë një djalë 15-vjeçar, i cili sapo ishte ngjitur në çatinë e një shtëpie.

Vetëm në pesë ditët e fundit, numri i të vdekurve nga rrufeja ka arritur në 39.

Rrufeja është një dukuri e zakonshme në Indi gjatë sezonit të musonit, i cili zgjat nga qershori deri në shtator.

Shkencëtarët indianë, raporton Associated Press, madje pretendojnë se ndryshimet klimatike kanë rritur numrin e go ditjeve të rrufesë, shumë prej të cilave janë vd ekjepr urëse.

Në fakt, vitin e kaluar pati 34% më shumë vd ek je nga rrufeja sesa në vitin 2016, nga 1,489 në 2,869 vitin e kaluar.

Published
Categorized as Lajme

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *