Fatale për shëndetin! Pse nuk duhet ta mbuloni me letër alumini ushqimin që ruani në frigorifer?

Nëse jeni një nga ata njerëz që mbështillni ushqimin e mbetur në letër metalike për ta ruajtur në frigorifer, atëherë me siguri duhet të ndryshoni zakonin tuaj. Është shumë e thjeshtë të mbulosh pjatën tënde me këtë letër, por e vë veten dhe familjen në rrezik, transmeton lajmi.net. Pse? Kur lëmë një ushqim të nxehtë… Continue reading Fatale për shëndetin! Pse nuk duhet ta mbuloni me letër alumini ushqimin që ruani në frigorifer?

Në Shqipëri e Kosovë përdoret shumë, por OKI mund të ketë efekte anësore fatale për shëndetin

Por, përveç efektit të shpejtë, OKI ka edhe efekte anësore të cilat mund të jenë të rënda, por në përdorim afatgjatë të OKI-t mund të jenë edhe fatale, shkruan lajmi.net. Mund të shfaqen shqetësime të stomakut, kapsllëk, diarre, marramendje, përgjumje, humbje oreksi ose dhimbje koke. Ndonëse ndonjë nga këto efekte vazhdon ose përkeqësohet njoftoni menjëherë… Continue reading Në Shqipëri e Kosovë përdoret shumë, por OKI mund të ketë efekte anësore fatale për shëndetin

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse ndaloni së ngrëni bukë?

Me karbohidrate e kemi fjalën me bukën, makaronat, pijet e gazuara, sheqerin e të tjerë, të cilat për shumë ekspertë janë fajtorë për shëndoshjen dhe mbipeshën. Përpara se të ndërmerrni një hap të tillë, lexoni në AgroWeb.org se çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani bukë. Më pak ujë në trup Në momentin që vendosni… Continue reading Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse ndaloni së ngrëni bukë?

E pabesueshme, fshati historik në breg të digës “del në dritë” pas rënies së nivelit të ujit

Arkeologët nuk i kanë besuar syve kur kanë parë një qytet të tërë historik të zhdukur deri më sot, që ka dalë në sipërfaqe, pas tërheqjes së nivelit të ujit të një dige që ndodhej aty. Zona në digën Yamula në Kayseri mund të shihej nga ajri, pamjet e të cilës janë publikuar edhe në… Continue reading E pabesueshme, fshati historik në breg të digës “del në dritë” pas rënies së nivelit të ujit

Mjekët i thanë se nuk do të ecte më kurrë, por sot i ka surprizuar të gjithë

Mike Newman, 30 vjeç nga Hampshire, pësoi një goditje të rëndë fizike dhe psikologjike 4 vjet më parë kur u aksidentua me biçikletë. Ai theu një rruazë të shtyllës kurrizore, theu legenin, ndërsa pati dëmtim edhe të mëlçisë. Ai u dërgua me urgjencë në spital me helikopter dhe kaloi pothuajse 6 muaj i shtruar. Megjithatë,… Continue reading Mjekët i thanë se nuk do të ecte më kurrë, por sot i ka surprizuar të gjithë

Nuk do jeni më pre e mashtrimeve! Me këtë test të thjeshtë në shtëpi, kuptoni nëse mollët janë të lyera apo bio

Mollët janë një ndër pemët më të popullarizuara në botë, të shijshme e me vlëra ushqyese, por edhe me çmime të përballueshme që mund t’i blini gjatë gjithë vitit. Mirëpo njëri ndër shkaqet themelore përse qëndrojnë aq gjatë dhe mund të transportohen në distanca të largëta dhe sërish duken sikur janë vjelë para një dite,… Continue reading Nuk do jeni më pre e mashtrimeve! Me këtë test të thjeshtë në shtëpi, kuptoni nëse mollët janë të lyera apo bio

Mos gaboni më, ja pse nuk duhet të pini ujë kur hani ëmbëlsira

Pas një vakti të kripur zakonisht duam ujë të mjaftueshëm për të shuar etjen. Por diçka e ngjashme ndodh shumicën e rasteve kur ne konsumojmë diçka të ëmbël, si për shembull një çokollatë apo një pastë. Dhe për këtë ka një shpjegim, madje edhe shkencor. Pse sheqeri na bën të etur? Kur ne konsumojmë sheqer,… Continue reading Mos gaboni më, ja pse nuk duhet të pini ujë kur hani ëmbëlsira

Flini me flokë të lagura? Ekspertët ngrenë alarmin: Rrezikoheni nga baktere dhe…

Kur jeta jonë e ngarkuar pengon kujdesin e lëkurës dhe flokëve, ne shpesh përfundojmë duke bërë disa hapa të gabuara. Një nga gjërat që kemi bërë të gjithë në një moment apo në tjetrin është larja e flokëve vonë gjatë natës dhe rënia në gjumë me flokë të lagur. Gjëja e rëndësishme që duhet të… Continue reading Flini me flokë të lagura? Ekspertët ngrenë alarmin: Rrezikoheni nga baktere dhe…

“Plakat e Prillit” s’do na lënë rehat, si lindi legjenda dhe cili version duhet të besohet?

Pavarësisht se për shumë prej jush mund të duket thjesht një mit, koha ka treguar se “Plakat e prillit” kanë qenë te vërteta. Në çdo periudhë mes 25 marsit dhe 25 prillit, pavarësisht se jemi në stinën e pranverës, i gjithë vendi përfshihet nga reshjet e shiut dhe nga ulja e temperaturave. Por si është… Continue reading “Plakat e Prillit” s’do na lënë rehat, si lindi legjenda dhe cili version duhet të besohet?