PIeqnari nga Peja: Vjehrrat fajtore që po ndahen çiftet

Pleqnari nga Peja, Haxhi Rrahman Lajqi ka qenë “msit” në rreth 120 martesa. Përveç kësaj ai ka bërë 93 divorce gjatë vitit të kaluar, ku sipas tij shkaktari kryesor i këtyre divorceve kanë qenë vjehrrat. Ai thotë se sistemi ka qenë që pleqnari që ka ndërmjetësuar është dashur të jetë njeri me shumë dinjitet. “Sot… Continue reading PIeqnari nga Peja: Vjehrrat fajtore që po ndahen çiftet

A e keni ditur se komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, është i martuar me këngëtaren e njohur?

Gjeneralmajor Bashkim Jashari, djali i Rifat Jasharit dhe nipi i komandantit legjendar Adem Jashari, ka qendruar gjithmonë larg syrit të publikut dhe ekspozimit në media. Ai nuk ka shumë kohë që është emëruar komandant i FSK-së, ndërsa tani po e njohim vetëm përmes angazhimeve zyrtare në këtë pozitë. Ai është i martuar me një këngëtare… Continue reading A e keni ditur se komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, është i martuar me këngëtaren e njohur?

SBASHK-u nuk tërhiqet nga greva

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari, ka paralajmëruar grevë në fund të marsit ose në fillim të prillit nëse kërkesa e tyre drejtuar qeverisë nuk realizohen. Madje ai thotë se këto paralajmërime ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci mos t’i merr si kërcënime e shantazhe. Në një prononcim për Insajderin, Jashari shtoi se ai i ka dhënë… Continue reading SBASHK-u nuk tërhiqet nga greva

Ministri i Serbisë tallet me shtetin e Kosovës: Hyj e dal kur të dua

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, thotë se “Serbia është në një p ozitë të v ështirë, e p ërballur me f orcën e f uqive të cilat, sipas tij, nga Serbia po kërkojnë të justifikojë sh keljen e të drejtës ndërkombëtare dhe të dh unës që po zbatohet”. Vulin tha se ai mund të… Continue reading Ministri i Serbisë tallet me shtetin e Kosovës: Hyj e dal kur të dua

Musliu sugjeron qeverinë që të merret me pritjet e mërgimtarëve nëpër kufi

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka reaguar në lidhje me pritjet e mërgimtarëve në kufirin me Kroacinë. Musliu përmes një reagimi ka pyetur se kur do të marrin fund maltretimet e shqiptarëve nëpër kufijtë ballkanik, teksa shtoi se mërgimtarët nga Kosova po presin deri në 20 orë. “Këta persona që maltretohen nëpër… Continue reading Musliu sugjeron qeverinë që të merret me pritjet e mërgimtarëve nëpër kufi

Nisin restaurimet në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se kanë nisur punimet fillestare për restaurimin e objekteve brenda Kompleksit Memorial “Ademi Jashari” në Prekaz të Skenderajt.MKRS ka ndarë mbi 45 mijë euro për restaurimet emergjente brenda kompleksit të Jasharajve.Punimet emergjente brenda kompleksit kanë nisur me renovimin e shtëpisë së e Sala dhe Hamit Jasharit. Punimet,… Continue reading Nisin restaurimet në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Buzhala/Surroi: Sikur fshatin në Brezovicë ta kishte Sami Lushtaku kishin vajtu sheherlitë

Shkruan: Berat Buzhala Ne nje sqarim te tij per projektin ne Brezovice, Veton Surroi, pasiqe i sulmoi mediat per raportim tendencioz, ne mes te tjerash tha qe “dikush tjeter i ka kry letrat ne komune” kurse ky me ortakun e tij nga Shqiperia i kane marre persiper vec punet tjera, me çelsa ne dore. Sipas… Continue reading Buzhala/Surroi: Sikur fshatin në Brezovicë ta kishte Sami Lushtaku kishin vajtu sheherlitë